Eduquem el talent i construïm el futur des de petits

dijous, 15 febrer 2024Al Sant Pau volem que els nostres alumnes arribin a ser creatius, autònoms, compromesos amb el seu aprenentatge, amb la seva millora personal, amb la millora de la societat i feliços. A Educació Infantil treballem cadascuna d'aquestes finalitats fomentant el desenvolupament integral dels nostres alumnes:

  • Creant espais d'aprenentatge en què els infants tinguin llibertat d'expressió en diferents llenguatges.
  • Establint rutines i hàbits diaris que els ajudin a sentir-se més capaços en les activitats de la vida diària.
  • Incentivant la responsabilitat dels infants vers al seu procés d'aprenentatge, fomentant la participació activa en les activitats i implicant-los en les preses de decisions.
  • Donant prioritat a l'educació emocional i ajustant-nos a les seves necessitats en les situacions del dia a dia.

 

Creativitat

Creiem en la importància d'estimular la imaginació i l'expressió artística des d'una edat primerenca. Per fer-ho, animem els nens i les nenes a explorar, inventar i crear, valorant cadascuna de les seves idees i contribucions. Oferim espais i temps de joc lliure, activitats d'experimentació amb materials diferents, sessions de música, art i narrativa. A més, incorporem als Neuroambients activitats que els permeten aplicar la seva creativitat en contextos significatius i col·laboratius.

 

Autonomia

Entenem que el desenvolupament de l'autonomia és fonamental perquè els infants adquireixin habilitats per a la vida. Per això, fomentem l’auto exploració i la presa de decisions guiades, permetent que els nens i les nenes es converteixin en agents actius del seu propi aprenentatge. A més, promovem la independència en activitats quotidianes com ara la cura personal, l'organització de l'espai i la gestió de materials.

 

Compromís

Valorem el procés d'aprenentatge com un viatge personal i únic per a cada infant, per això proporcionem experiències significatives, destacant la importància de l'esforç, la perseverança i la superació d'obstacles. Es fa a partir de reptes, que busquen despertar la seva curiositat i motivació per a explorar el món que els envolta. Fomentem la reflexió i respecte per l'entorn animant-los a plantejar-se preguntes i a cercar respostes per convertir-se en ciutadans actius i competents en una societat en constant canvi.

 

Educació emocional

Vetllem perquè els nostres alumnes se sentin escoltats, proporcionant un entorn segur i de confiança on puguin prendre decisions i resoldre problemes. Des de l’escola els donem suport i els guiem quan més ho necessiten, però també els incentivem a tirar endavant per ells mateixos quan veiem que són capaços de fer-ho. Treballem la identificació i el reconeixement de les diferents emocions i els donem estratègies de gestió emocional.

 

Amb tot, busquem promoure el desenvolupament integral dels nostres alumnes i assentar les bases per al seu èxit personal i acadèmic en el futur.