Èxit del Sant Pau en les proves matemàtiques

divendres, 10 maig 2024Al Sant Pau treballem perquè els nostres alumnes tinguin una formació integral i completa, que els ajudi en tots els àmbits de la vida. Dins d’aquesta formació, dotem d’especial importància les matemàtiques i les seves aplicacions. 

Les matemàtiques són fonamentals per al desenvolupament intel·lectual dels nens. Els ajuda a ser lògics, a raonar ordenadament i a tenir una ment preparada per al pensament, la crítica i l’abstracció. Les matemàtiques configuren actituds i valors en els alumnes, ja que garanteixen una solidesa en els seus fonaments, seguretat en tot el procediment i confiança en els resultats obtinguts. Tot això crea en els alumnes una disposició conscient i favorable per a emprendre accions que els condueixen a la solució dels problemes als que s’enfronten cada dia.

Veient els beneficis de les matemàtiques, a l’escola apostem perquè els alumnes les integrin i una bona manera de fer-ho és acudint als diferents concursos matemàtics que es fan a Catalunya, com la Prova Cangur, el Fem Matemàtiques o les Matemàtiques a l’Esprint.

Els nostres alumnes d’ESO hi participen cada any, amb uns resultats excel·lents. Aquest curs, per exemple, el grup format per alumnes de 1r i 2n d’ESO va arribar a la final de la Prova Cangur, després de classificar-se com a primers a la semifinal. La posició final va ser novens, en un concurs d’àmbit català d’alt nivell.